Шлях до власності

Автор: Наталія Богута

У кожній країні свої особливості здійснення угоди з купівлі нерухомості. У Німеччині оформлення угоди відбувається за участю нотаріуса, який складає договір купівлі-продажу, перевіряє правовстановлюючі документи на квартиру продавця, а також найчастіше є основною ланкою в розрахунках між покупцем і продавцем. «Договір купівлі-продажу може бути підписаний як особисто сторонами, так і за дорученням. Сторонам видаються копії договору купівлі-продажу, а оригінал залишається у нотаріуса, який оформляє право власності. Для розрахунків між сторонами нотаріус відкриває так званий трастовий рахунок, доступ до якого має тільки цей нотаріус. На рахунок покупець перераховує узгоджену вартість квартири. Тільки після оформлення угоди і переходу права власності до покупця нотаріус перераховує кошти продавцю », - пояснює Дмитро Кисельов, старший юрист міжнародної юридичної фірми Байтен Буркхардт. За його словами, після підписання договору купівлі-продажу відбувається реєстрація права власності за новим власником в Поземельній книзі, яку веде поземельний суд. Виписка з Поземельної книги є основним підтвердженням переходу права власності на квартиру до покупця. Перед реєстрацією в Поземельній книзі відбувається перевірка об'єкта на наявність арештів і заборон.

Наявність нерухомості в Німеччині може стати гарним джерелом доходу, оскільки багато жителів цієї країни живуть в орендованих квартирах, і попит на оренду житла  великий. Проте ніяких привілеїв іноземцям покупка нерухомості в Німеччині не дає - ні в отриманні довгострокової мультивізи, ні в отриманні посвідки на проживання.

А якщо купити апартаменти на Кіпрі? Процедура оформлення житла у власність триватиме максимум півтора місяці. «Термін оформлення документів - приблизно 1 місяць. Можливо оформлення угоди за два візити. Під час першого приїзду (приблизно на тиждень) здійснюється підбір нерухомості та оплата первинного внеску. Другий візит можна присвятити підписанню основної угоди та внесенню необхідних оплат », - повідомив Олексій Латенко. Покупцям метрів на Кіпрі можна сміливо претендувати на дворічну мультивізу для всієї родини. Але для отримання громадянства доведеться інвестувати мільйони. «Особи, які не є громадянами Євросоюзу, мають можливість отримати паспорт Кіпру за прискореною процедурою (за 6-9 міс, а не 5-7 років, -. Ред.), Якщо були здійснені прямі інвестиції в розмірі не менше 5 млн. євро », - розповіла голова представництва Cybarco Ukraine Катерина Нікітіна.

Інша справа Греція. Купівля нерухомості там дає право на отримання річної мультивізи власникові і членам його сім'ї, а також посвідки на проживання. «З травня 2013 набули чинності зміни до законодавства, які передбачають надання п'ятирічної посвідки на проживання громадянину третьої країни за умови законного володіння (особисто або через юридичну особу, що належить заявнику), користування та розпорядження нерухомим майном на території Греції. При цьому мінімальна вартість об'єкта для отримання посвідки на проживання в Греції - 250 тис. євро », - зазначає генеральний директор компанії Real Net Наталія Гнатюк.

Скромну двокімнатну квартиру площею 40-50 кв. м на курорті Халкідікі (півострів Кассандра) можна придбати за 30-50 тис. євро. Цілком лояльні ціни і в Салоніках - у передмісті цього великого міста, та ще до того ж в 400-500 м від моря, можна знайти квартири площею 55-72 кв. м за ціною 45-58 тис. євро. Правда, це буде квартира в старій будівлі, яку потрібно буде відремонтувати. Греки дуже прихильні до покупців-іноземців, тому здійснити угоду з купівлі квартири в Греції можна буде за місяць. «У більшості випадків, якщо мова не йде про прикордонні території, угоду купівлі-продажу нерухомості можна здійснити за три тижні: від першого звернення до адвоката до остаточної реєстрації акта про передачу майнових прав у Земельному кадастрі», - впевнена Наталія Гнатюк.

Процедура придбання житла на грецьких берегах цілком прозора і зазвичай займає не більше 3-5 тижнів. Термін оформлення об'єкта у власність може збільшитися тільки через затягування процедури отримання індивідуальної ліцензії НБУ. Адже, як не раз уже відзначали «Гроші», інвестиції в нерухомість за кордоном вимагають обов'язкового отримання такої ліцензії. «Для банківського перерахування грошових коштів на суму, що перевищує еквівалент 15 тис. грн, без виїзду на постійне місце проживання, з метою придбання нерухомості необхідно отримати індивідуальну ліцензію НБУ на здійснення інвестиції (купівля нерухомості за кордоном є капітальною інвестицією) », -. пояснює Максим Лавринович, керуючий партнер ЮФ « Лавринович і Партнери ». На думку ряду вітчизняних юристів, процедура ця складна, і пройти її вдається далеко не всім (адже ретельно перевіряється джерело походження доходів, які покупець направляє на купівлю нерухомості).

 

Процедура придбання нерухомості в Греції *

 

Крок 1.

Крок  2

Крок 3

Крок 4

Крок 5

Крок 6

Крок7

Крок  8

Крок 9

Крок 10

Вибір компанії в Україні (посередника), яка пропонує вивчити пропозиції по апартаментах в Греції. Підбір об'єктів, які цікавлять, підписання договору з українською компанією.

Поїздка до Греції на огляд обраних апартаментів.

Вибір об'єкта для покупки, підписання попереднього договору, внесок депозиту в сумі 10% вартості нерухомості (завдаток)

В Україні подача пакетів документів та отримання ліцензії НБУ на здійснення інвестицій за кордон.

Адвокат в Греції перевіряє об'єкт на предмет юридичної чистоти.

Покупець оплачує податки (15% вартості придбання).

Відкриття рахунку в грецькому банку. Переказ коштів з України на цей рахунок.

Підписання остаточного договору і договору передачі права власності на об'єкт нерухомості, їх нотаріальне засвідчення, переказ грошей продавцю.

Занесення

акта про продаж

нерухомості в

Національний

земельний кадастр

Греції.

Оплата послуг адвоката в Греції (2% від суми угоди) і українського посередника (1,5-3% від суми угоди).

 

!!! Термін здійснення угоди

!!! Дод. витрати (орієнтовно, при ціні  придбання 120 тис. євро)

Від 3 тижнів до 2 місяців (залежить від терміну отримання ліцензії НБУ) 24 тис. євро

24 тис. євро

* Підготовано за допомогою даних компанії Real Net.

журнал "Гроші" от 19.06.2013 повний текст на dengi.ua